Okolica
Kotlina Kłodzka, zwana pieszczotliwie „Kotlinką”, (niem. Grafschaft Glatz – Hrabstwo Kłodzkie) nazywana była przez dawnych mieszkańców „Zakątkiem Pana Boga”. Kotlinka przyciąga ludzi wrażliwych. Istnieje teoria, że krajobraz, wśród którego wzrastamy, kształtuje naszą wrażliwość na całe życie. My, wrażliwcy urodzeni w Kotlince czy wcześniej w Hrabstwie Kłodzkim, nigdy nie wyzwolimy się z jej bogactwa barw, skał, zabytków, pogmatwanej historii i geologii. I zawsze będziemy tu zapraszać ludzi, prowadzić przez okoliczne góry i miasteczka. I zanudzać niesamowitymi opowieściami.
Ale nie tylko my. W tę okolicę wsiąknęli wielcy literatury (Tokarczuk, Hłasko), reżyserzy (Holland, Kutz, Ford, Chęciński i wielu innych). Co roku, w drugiej połowie lipca, odbywa się w okolicy Festiwal Góry Literatury, podczas którego organizowane są niesamowite spotkania literackie, muzyczne, krajoznawcze. Kręcono tu zdjęcia do „Pokotu”, „Opowieści z Narnii”, „Pierwszego dnia wolności”, „Wielkiego Szu”.
Góry Stołowe (Hejszowina)
Najbardziej spektakularne są Góry Stołowe (niem. Heuscheuer Gebirge) ze swoimi fantazyjnymi skałami, przepaściami i naturalnymi terenami do wspinaczki. Koniecznie należy odwiedzić Szczeliniec Wielki (najwyższy szczyt), najlepiej wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Wzgórza Włodzickie
Nas urzekły rozległymi i stromymi łąkami, poprzecinanymi fragmentami lasu, z jakby zagubionymi wioskami, przysiółkami i domami. To tutaj swoją główną scenę ma Festiwal Góry Literatury – znajdującą się we Włodowicach Scenę pod Wiatami.
Góry Sowie
Niesamowite, tajemnicze, pokręcone – jak ich geologiczna budowa i pochodzenie. Były świadkami tragicznych wydarzeń podczas wojny. I skrywają nadal wiele tajemnic, mimo intensywnej eksploracji. Miłośników historii zainteresują miejsca związane z kompleksem Riese: podziemia Osówka, muchołapka w Ludwikowicach Kłodzkich, Sztolnie Walimskie, Kompleks Włodarz. Wędrowcom oferują przepiękne szlaki turystyczne i widoki.
Uzdrowiska Kłodzkie
Spragnieni (i nie tylko) powinni odwiedzić nasze najbliższe kurorty: Polanicę, Duszniki i Kudowę Zdrój orz te, nieco dalsze: Lądek i Długopole Zdrój i spróbować ich wód mineralnych i leczniczych. Uzdrowiska są najlepszym w okolicy zapleczem gastronomicznym dla turystów. W Dusznikach koniecznie należy wpaść do Muzeum Papiernictwa mieszczącego się w dawnym młynie fabryki papieru.
Średniowieczne miasteczka i wsie
Każde ma swoją historię i przepiękne zabytki; są otoczone średniowiecznymi murami (Bystrzyca Kłodzka), chodzi się po ich kamiennych mostach (Kłodzko, Lądek Zdrój), penetruje podziemia i twierdze (Kłodzko, Srebrna Góra), wędruje śladami dawnych pątników (Wambierzyce, Bardo). Warto odwiedzić okolicznych zapaleńców, którzy podjęli się odnowienia zaniedbanych przez lata zamków i pałaców: Sarny w Ścinawce Górnej, w Ratnie, Kapitanowo w Ścinawce Średniej.
Warto wpaść na czeską stronę, odwiedzić Broumov, Bozanov czy Nachod. A po wędrówce uraczyć się spienionym czeskim piwem i knedlikami.
Gajów też miał swój zabytek, niestety został bezpowrotnie zniszczony w latach 70-tych XX wieku.
Ponadto w najbliższej okolicy (do 25 km) znajdziecie:
Trasy narciarstwa biegowego:
Karłów – Pasterka, Orlicke Zahori, Spalona, Góry Sowie;
Narty zjazdowe:
Przygórze (Nowa Ruda), Sokolec i Rzeczka, Janovicky, Zieleniec;
Korty tenisowe:
Tłumaczów, Polanica;
Trasy rowerowe:
po stronie polskiej i czeskiej.