Bania w Gaju

Bania, zwana najczęściej „ruską banią” to stara słowiańska tradycja, zapomniana w naszym kraju przez  dziesięciolecia. Przez kilka ostatnich lat wraca do łask i rozwija się przez dodawanie nowych ceremonii i zapachów. Bania służy regeneracji sił po wysiłku, odpręża, hartuje, leczy stawy, wspomaga oddychanie. W bani jest bardziej wilgotno niż w saunie fińskiej. Wilgoć rozprowadza się gałązkami „wienikami”. Ponieważ sami jesteśmy wielbicielami „pariłki” postanowiliśmy stworzyć taką w naszym ogrodzie.

Dlatego w cieniu olbrzymiego kasztanowca powstała „Bania w Gaju”. Organizujemy w niej wieczory saunowe z seansami zapachowymi i dymnymi. Wielką i lubianą atrakcją jest witkowanie wienikami. Niektórzy nazywają te seanse pieszczotliwie rózgowaniem lub miotłowaniem. W ciepłych miesiącach do gałązek brzozowych, dębowych czy lipowych wplatane są różne zioła (pokrzywa też!). Ciepło na piecu utrzymywane jest przez kamienie pochodzące z pobliskiego wulkanu Kamionka. Po saunowaniu można schłodzić się w zimnej beczce a zimą zanurzyć w stawie lub natrzeć śniegiem. Piec jest opalany drewnem i po zakończeniu seansu można w nim upiec podpłomyki lub pizzę.

Bania w Gaju służy naszym Gościom ale może też być wynajęta dla grupy znajomych. Obowiązują w niej zasady poprawnego saunowania. Warto przyjść z własnym kompletem ręczników ale w razie potrzeby dysponujemy odpowiednim ich zapasem oraz pareo. Nie organizujemy wieczorów kawalerskich i panieńskich! Przed zamówieniem sauny prosimy o zapoznanie się z obowiązującym regulaminem i cennikiem.